Leivontapöytä

Suklaakerroskakku juhlapöytään

Mehevä, syvän suklainen kakku, joka pysyy kosteana useamman päivän. Pohjat voi paistaa edellisenä päivänä, jolloin juhlapäivänä jää vain kokoaminen.

Määrä
noin 14 palaa
Aika
noin 2 h ja jäähdytys
Taso
keskivaativa

Päivitetty

Ennen kuin aloitat

Tämä kakku perustuu öljyyn ja piimään, ei vaahdotettuun voihin. Siksi pohja on helppo tehdä ja pysyy kosteana pitkään. Kuuma kahvi tekee taikinasta hyvin ohutta, ja niin kuuluukin olla. Kahvin maku ei erotu valmiista kakusta, mutta se syventää suklaan makua. Kahvin voi korvata kuumalla vedellä.

Tarvitset kaksi 20 cm pyöreää vuokaa. Jos sinulla on vain yksi, paista mieluummin kahdessa erässä kuin yhdessä korkeassa vuoassa, koska paksu pohja kypsyy epätasaisesti ja reunat kuivuvat ennen kuin keskusta on valmis.

Kaikkien aineiden kannattaa olla huoneenlämpöisiä, erityisesti voikreemin voin. Kylmä voi ei vaahdotu kunnolla, ja lämpimänä se muuttuu öljyiseksi.

Pohjat

  1. Lämmitä uuni 175 asteeseen (kiertoilma 160). Voitele vuoat, leikkaa pohjiin leivinpaperit ja jauhota reunat kevyesti kaakaojauheella.
  2. Sekoita kulhossa vehnäjauhot, sokeri, kaakaojauhe, ruokasooda, leivinjauhe ja suola. Siivilöi kaakao, jos siinä on paakkuja.
  3. Vatkaa toisessa kulhossa kananmunat, piimä, öljy ja vaniljasokeri tasaiseksi.
  4. Kaada nesteet kuivien aineiden joukkoon ja sekoita, kunnes jauhoja ei enää näy. Älä vatkaa pitkään.
  5. Lisää kuuma kahvi ohuena nauhana koko ajan sekoittaen. Taikinasta tulee ohutta ja kiiltävää.
  6. Jaa taikina vuokiin. Vaaka auttaa jakamaan sen tasan.
  7. Paista uunin keskitasolla 30–35 minuuttia, kunnes keskelle pistetty tikku tulee ulos puhtaana tai muutaman kostean murusen kanssa.
  8. Anna pohjien jäähtyä vuoissa 10 minuuttia, kumoa ne ritilälle ja anna jäähtyä kokonaan.

Pohjat on helpointa käsitellä kylminä. Kääri jäähtyneet pohjat kelmuun ja nosta jääkaappiin vähintään pariksi tunniksi tai yön yli. Kylmä pohja ei murene leikatessa.

Suklaavoikreemi

  1. Sulata suklaa vesihauteessa tai mikroaaltouunissa lyhyin jaksoin ja anna jäähtyä kädenlämpöiseksi.
  2. Vatkaa pehmeä voi sähkövatkaimella vaaleaksi ja kuohkeaksi, noin 4 minuuttia.
  3. Siivilöi joukkoon tomusokeri ja kaakaojauhe. Vatkaa ensin hitaalla nopeudella, ettei sokeri pöllyä, sitten nopeammin 2 minuuttia.
  4. Lisää jäähtynyt suklaa, kerma ja suola. Vatkaa tasaiseksi ja kuohkeaksi.

Jos kreemi tuntuu juoksevalta, se on liian lämmintä: nosta kulho jääkaappiin 10 minuutiksi ja vatkaa uudelleen. Jos se näyttää rakeiselta, se on liian kylmää: lämmitä kulhon kylkeä hetki ja vatkaa.

Kokoaminen

  1. Tasoita pohjien kupera yläpinta pitkällä sahateräisellä veitsellä ja halkaise kumpikin vaakasuunnassa kahdeksi. Saat neljä levyä.
  2. Laita ensimmäinen levy tarjoiluvadille. Levitä päälle noin 1,5 dl kreemiä tasaiseksi kerrokseksi.
  3. Jatka samoin, ja nosta viimeiseksi levyksi pohjan alin osa leikkuupuoli alaspäin. Siitä saat tasaisen yläpinnan.
  4. Levitä koko kakun pintaan ohut kerros kreemiä. Tämä niin sanottu murukerros sitoo irtomurut. Nosta kakku jääkaappiin 30 minuutiksi.
  5. Levitä loppu kreemi pintaan ja tasoita reunat lastalla tai kakkukaapimella. Jäähdytä vielä 30 minuuttia ennen valumaa.

Ganache-valuma

  1. Pilko suklaa pieneen kulhoon.
  2. Kuumenna kerma kiehumispisteeseen ja kaada suklaan päälle. Odota 2 minuuttia ja sekoita tasaiseksi.
  3. Anna jäähtyä, kunnes ganache tuntuu kädenlämpöistä hieman lämpimämmältä ja valuu lusikasta paksuna nauhana.
  4. Kokeile ensin yhdellä valumalla kakun reunalla. Jos se valuu pohjaan asti, ganache on liian lämmintä, odota hetki. Kun valuma pysähtyy reunan puoliväliin, kaada loput keskelle ja levitä varovasti reunoja kohti.
  5. Koristele marjoilla, kun ganache on hieman jähmettynyt.

Säilytys ja tarjoilu

Säilytä kakku jääkaapissa kannellisessa rasiassa tai kakkukuvun alla. Se säilyy hyvänä kolmisen päivää. Ota kakku huoneenlämpöön 30–60 minuuttia ennen tarjoilua, koska voikreemi on kylmänä kovaa ja maut tulevat paremmin esiin lämpimämpänä. Leikkaa siistit palat kuumaan veteen kastetulla ja kuivatulla veitsellä.

Vaihtelua

  • Marjainen täyte: levitä jokaiselle kerrokselle ohut kerros vadelma- tai mustaherukkahilloa ennen kreemiä.
  • Maitosuklaa: vaihda kreemin tumma suklaa maitosuklaaseen ja vähennä tomusokeria 50 grammaa.
  • Pienempi kakku: puolita kaikki määrät ja paista yhdessä 20 cm vuoassa. Halkaise pohja kahdeksi.